WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KORSZE

Wsparcie dla działkowców na rozwój zielonej infrastruktury

ARiMR
Dzień Działkowca na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Spółdzielca” w Elblągu był w tym roku wyjątkowy. Wszystko za sprawą otwarcia nowego parku ekologiczno-edukacyjnego.

To było wyjątkowe święto działkowców. Właściciele działek z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Spółdzielca” w Elblągu mogą cieszyć się nowym miejscem wspólnych spotkań w parku ekologiczno-edukacyjnym oraz Domu Działkowca. „Zalecamy, żeby wszystkie ogrody nasze obchodziły te Dni Działkowca, które są takim punktem integracji całej tutaj wspólnoty działkowej, no ale żeby się gdzieś zebrać trzeba, musi być jakaś siedziba” – podkreśla Zbigniew Wójcik, prezes okręgu Polskiego Związku Działkowców w Elblągu.

Sercem ogrodów „Spółdzielca” stał się właśnie urokliwy nowopowstały Park Ekologiczno-Edukacyjny. „Zrobiliśmy ten park po to, żeby ten nasz Dom Działkowca stał w przepięknym miejscu, także to jest pierwszy powód, estetyzacja. Drugi powód to po prostu edukacja. Będziemy propagować właśnie tutaj ten park, żeby młodzież korzystała, będziemy nawet uzgadniać, jak przyjdą przedszkolaki, czy szkoła podstawowa, to będziemy chcieli ich tu przyjąć jakimiś sokami, owocami z naszych ogrodów” – zapowiada Zenon Urbaniak, wiceprezes zarządu ROD „Spółdzielca” w Elblągu.

To wszystko udało się zrealizować dzięki projektowi „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” oraz dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. W pozyskaniu środków pomogła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Wnioski o przyznanie grantu mogły składać podmioty zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenia ogrodowe. Inwestycje musiały być realizowane na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, zwłaszcza na terenach wspólnych. Wspierane były działania, które wpływały na ochronę i poprawę jakości terenów zielonych oraz przyczyniały się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych” – wyjaśnia Elżbieta Radzka-Ratyńska z ARiMR. „Wartość projektu to maksymalnie 100 tysięcy złotych. Istotne jest to, że ROD-y nie musiały angażować środków własnych, a miały możliwość realizowania swoich projektów z zaliczek. Na obecnym etapie większość projektów została zakończona, a efekty realizacji możemy podziwiać między innymi w tym ogrodzie” – dodaje Magdalena Cenacewicz z ARiMR.

Tego dnia nie zabrakło również wyróżnień dla działkowców prowadzących najpiękniejsze ogrody. Taki dyplom trafił m.in. do pana Mieczysława, a także do pani Teresy, która prowadzi swoją działkę już od ponad 30 lat! „35 lat już prowadzę tę działkę. Ja mam warzywną, przeważnie warzywną, owocową, nie mam takiej rekreacyjnej. Wszystko, folie, tunel, pomidory, wszystko, wszystko, co potrzeba to mam na tej działce” – mówi pani Teresa Pogoda. „Niespodziewanie, po prostu jestem taki zaszokowany, bo nigdy jeszcze nie otrzymywałem takiej. Dwie folie mam, papryka w folii, pomidory, ogórki, fasola” – dodaje pan Mieczysław Jasiński.

Nowy park ma być punktem spotkań działkowców oraz miejscem wycieczek szkolnych. Zobaczymy w nim rozmaite gatunki kwiatów, drzew i krzewów, a także domki dla ptaków i owadów.