WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KORSZE

O przyszłości polskiego rolnictwa

IZBA ROLNICZA
Kolejna unijna perspektywa finansowa może być kluczowa dla polskiego rolnictwa. O założeniach Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020 dyskutowano podczas spotkania zorganizowanego w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Dialog Obywatelski”przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą oraz prowadzony przez Izbę Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i Olecku.

Rolnicy, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających rolnictwo z regionu Warmii i Mazur.

Ich wszystkich do wspólnej rozmowy zaprosiła Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz  Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i Olecku.

Wydarzenie było okazją do dyskusji o Wspólnej Polityce Rolnej po roku 2020. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawiciela Komisji Europejskiej, który przedstawił bieżący stan prac nad WPR w strukturach unijnych.

Nadal nie ma pewności co do wysokości unijnego wsparcia dla polskiego rolnictwa. Obecne założenia Komisji Europejskiej na lata 2021 – 2027 mówią o 365 mld złotych na Wspólną Politykę Rolną. Polscy rolnicy mogą jednak otrzymać nawet 10% mniej środków, niż dotychczas. Ostateczna decyzje zapadną najwcześniej po wyborach do Parlamentu Europejskiego, który będzie zatwierdzał wieloletnie plany finansowe.

Spotkanie zorganizowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą to także okazja do dyskusji na temat problemów aktualnie dotykających rolników z Warmii i Mazur. „Rekompensaty jeśli chodzi o zaniechanie produkcji zwierzęcej, sprawy łowiectwa, jak i również sprawy związane z wyborami Izb Rolniczych” - wymienia aktualne tematy Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Spotkanie zrealizowano w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Dialog Obywatelski”.