WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KORSZE

Nowoczesny mammograf w Elblągu

KOPERNIK.TV
W pełni cyfrowy mammomat Revelation firmy Siemens będzie jedynym w Elblągu umożliwiającym wykonanie badania na tak wysokim poziomie skuteczności.
{W pełni cyfrowy mammomat Revelation firmy Siemens będzie jedynym w Elblągu umożliwiającym wykonanie badania na tak wysokim poziomie skuteczności.}

Dobiega końca modernizacja Pracowni Mammografii w Zakładzie Radiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. To właśnie tu zainstalowany zostanie nowy mammograf zakupiony przez szpital. Koszt aparatu łącznie z kompleksową adaptacją Pracowni Mammografii to prawie 2 mln zł.

W wymagających tego przypadkach aparat oferuje skanowanie w najszerszym możliwym zakresie 50 stopni, a zatem wykonuje serię zdjęć przemieszczając się względem piersi. Umożliwia to oglądanie piersi warstwa po warstwie, co pozwala na lepszą identyfikację ewentualnego guza, a tak szeroki kąt skanu sprawia, że otrzymujemy zdjęcia o najwyższej możliwej rozdzielczości, jednocześnie zachowując bardzo niskie wartości naświetlania.

PSC, czyli spersonalizowany delikatny ucisk – to system, który oblicza optymalną wartość ucisku indywidualnie dla każdej pacjentki i reguluje go tak, by dyskomfort był możliwie najniższy. Ponadto „uciskadła” mają zaokrąglone, specjalnie wyprofilowane kształty, które dodatkowo redukują nieprzyjemne odczucia.

Biopsja zintegrowana z tomosyntezą pozwala na prowadzenie igły do biopsji po części automatycznie i naprowadzanie jej na cel zaznaczony na wybranej przez lekarza warstwie prześwietlenia. Powoduje to bardzo dużą precyzję nakłucia. Dodatkowa technika daje na miejscu możliwość bardzo szybkiego wstępnego prześwietlenia pobranej próbki. Mammotom, czyli urządzenie wykonujące biopsję, jest w stanie pobrać do 12 wycinków z jednego nakłucia bez potrzeby wyjmowania igły.

Badanie spektralne piersi to opcja, która może być w niektórych przypadkach alternatywą dla rezonansu piersi. Polega na podaniu dożylnie kontrastu i wykonaniu serii zdjęć, na których aparat jest w stanie w ostatecznym obrazie niejako wirtualnie usunąć tkankę gruczołową, pozostawiając widoczne same zmiany jeśli takie występują. Jest wiele zastosowań tej metody i z pewnością możliwość jej użycia w konkretnych przypadkach zwiększy bezpieczeństwo onkologiczne pacjentów.