WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KORSZE

W hołdzie ojcom olsztyńskiej chirurgii

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Początki olsztyńskiej chirurgii wiążą się ze znamienitymi nazwiskami i wyjątkową historią. Zbadał ją dr n. med. Jan Zygmunt Trusewicz. Swoimi odkryciami dzieli się w nowej książce, którą promuje Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Już jest, gotowa, Pana najnowsza książka. Pięknie wydana, a przede wszystkim przepełniona naprawdę ciekawymi treściami.

Dr n. med. Jan Zygmunt Trusewicz, autor książki „Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii”: Książka dotyczy rozwoju chirurgii w Olsztynie, na Warmii i Mazurach, a konkretnie dotyczy chirurgów wileńskich, którzy byli pionierami tutaj w powojennym Olsztynie, w polskim Olsztynie.

Taka praca nad książką historyczną bardzo często kojarzy nam się z wieloma godzinami spędzonymi w archiwum, na wertowaniu starych dokumentów, starych publikacji. Jak Pan wspomina swoją pracę nad tą książką?

To rzeczywiście była praca bardzo duża, ponieważ musiałem znaleźć źródła archiwalne w wielu archiwach: w Centralnym Archiwum Litewskim w Wilnie, w Archiwum Centralnym Wojskowym, w Archiwum Państwowym w Olsztynie, ale także w bibliotekach. Ta praca wymagała wiele skupienia i wiele takiej drobiazgowej pracy, ale też ta praca dawała wiele wzruszeń, ponieważ jako pierwszy docierałem do dokumentów sprzed 90, 80 lat, ze wzruszeniem przeglądałem te dokumenty, które jeszcze miały zardzewiałe spineczki, szpilki, którymi te dokumenty były połączone. Czułem się jak odkrywca, który odkrywa tajemnice nie tylko historii, ale tajemnice życia tych moich bohaterów, tych chirurgów wileńskich.

Jako autor, co by Pan powiedział tym, którzy wahają się, czy sięgnąć po tę książkę i też przede wszystkim, czy osoby, które nie są związane z medycyną, znajdą w niej coś dla siebie?

Oczywiście zapraszam wszystkich do przeczytania tej książki, jak to powiedział pan profesor Jurkowski, który był recenzentem tej książki – on powiedział, że książka jest naukowa, ale czyta się ją jak książkę popularnonaukową. Zapraszam tym bardziej, że nie tylko jest o medycynie, o rozwoju medycyny olsztyńskiej, warmińsko-mazurskiej, ale także są wątki historyczne, dotyczące Olsztyna, dotyczące Wilna. To także jest ważne, ponieważ wielu mieszkańców Olsztyna, wielu mieszkańców Warmii i Mazur ma korzenie wileńskie, pochodzi z Wileńszczyzny.

Dziękuję za rozmowę.

Książka „Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii” uzyskała wsparcie Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Projektem graficznym zajęła się Pracownia Wydawnicza „ElSet”.