WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KORSZE

Rok 2020 w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Rok 2020 dla lekarzy i lekarzy dentystów był rokiem niezwykle trudnym i wymagającym. Jak radzili sobie medycy z Warmii i Mazur?

Rok 2020 medycy Warmii i Mazur rozpoczęli w doskonałym, muzycznym klimacie. Koncerty noworoczne Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej stały się już tradycją. Na scenie olsztyńskiej Filharmonii orkiestra pod batutą Piotra Sułkowskiego i węgierski skrzypek, Roby Lakatos razem z zespołem zaprezentowali tanga z różnych zakątków świata w niebanalnych aranżacjach.

Po uroczystej inauguracji roku przyszedł czas na kontynuację szkoleń. Warsztaty interdyscyplinarne w Rynie, zorganizowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską, przyciągnęły lekarzy wielu specjalizacji, wśród prelegentów znaleźli się wykładowcy zarówno z Polski, jak również z Francji, Rosji, czy Litwy. Specjaliści dzielili się najnowszymi nowinkami ze świata medycyny oraz innowacyjnymi metodami diagnostycznymi. Warsztaty były również świetną formą integracji środowiska lekarskiego. Wzięło w nich udział aż 300 lekarzy i lekarzy dentystów z województwa warmińsko-mazurskiego.

Niestety, w marcu wybuchła pandemia koronawirusa. Od samego początku wokół choroby powstało wiele mitów, które lekarze z Warmii i Mazur starali się na bieżąco obalać, by uspokajać, ale też uzupełniać wiedzę pacjentów. Medycy wyszczególnili grupy szczególnie narażone na ewentualne powikłania, ostrzegali przed potencjalnie ryzykownymi sytuacjami, określali objawy, jakie powinny skłonić chorego do kontaktu z lekarzem. Na każdym kroku podkreślali, jak ważne są zasady, które dziś stały się dla nas codziennością – noszenie maseczki, mycie i dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego.

W trudnej sytuacji związanej z rozwojem pandemii Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska starała się pomóc swoim członkom. Maseczki chirurgiczne, maseczki z filtrem, kombinezony – to wszystko trafiło do gabinetów lekarskich, stomatologicznych i zabiegowych w regionie. Dzięki temu lekarze i lekarze dentyści mogli lepiej zabezpieczyć nie tylko siebie i pozostały personel medyczny, ale także kolejnych pacjentów. W pierwszym naborze wpłynęło aż 900 formularzy z zapotrzebowaniem, a liczba ta stale rosła. Wszystkie pozyskane środki ochrony osobistej trafiły do potrzebujących. Dzięki staraniom Izby udało się również pozyskać testy, które trafiły do Szpitala Jednoimiennego w Ostródzie.

Wiele wyzwań czekało młodych lekarzy odbywających specjalizację. Epidemia wymusiła zmianę formy przeprowadzanych corocznie przez Izbę kursów w ramach specjalizacji Przykra niespodzianka czekała na tych lekarzy, którzy przygotowywali się do egzaminu specjalizacyjnego, ponieważ sesja egzaminacyjna musiała zostać wstrzymana. Na szczęście rezydenci mogli liczyć na przedłużenie zatrudnienia w olsztyńskich szpitalach do momentu wyjaśnienia sytuacji. Sesję wznowiono w czerwcu.

W trudnym czasie pandemii nie zabrakło jednak również dobrych informacji. Dr n. med. Jan Zygmunt Trusewicz po wielu latach pracy badawczej podzielił się z czytelnikami swoją najnowszą książką zatytułowaną „Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii”. To opowieść o historii olsztyńskiej chirurgii i jej pionierach – wileńskich lekarzach, którzy wprowadzili nową specjalizację w powojennym Olsztynie. Książkę wydano przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

We wrześniu 2020 roku Izba przywitała lekarzy i lekarzy rozpoczynających staż podyplomowy. W tym roku przybyło 73 stażystów. Do pracy na oddziałach przyszli pełni zapału i chęci pomocy pacjentom. To dla nich okazja do kontynuowania praktyki lekarskiej, zawieszonej w trakcie nauki zdalnej. W czasie pandemii zajęcia na uczelniach wyższych odbywają się w formie on-line, dotyczy to również studentów kierunków medycznych.

Pomimo pandemii Izba organizowała kształcenie ustawiczne dla swoich członków  zgodnie z zaleceniami i aktualnymi obostrzeniami wybierając formę on-line. W listopadzie odbył się XV Zjazd Naukowo-Szkoleniowy Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Współorganizatorem wydarzenia było Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematem spotkań była medycyna Warmii i Mazur w czasie pandemii COVID-19. W telekonferencji wzięli udział m.in. onkolodzy, pulmonolodzy, chirurdzy,dermatolodzy i stomatolodzy. Dzięki temu specjaliści mogli wymienić się cennymi uwagami dotyczącymi objawów choroby w różnych dziedzinach medycyny.