WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KORSZE

Bramy szczycieńskiego zamku znów otwarte!

KOPERNIK.TV
Rycerze, pokazy, legendy, kucie żelaza i praca na kole garncarskim. Taką podróż do czasów średniowiecza mógł przeżyć każdy odwiedzający zrewitalizowany Zamek Krzyżacki w Szczytnie.

Zamek w Szczytnie znów gości w swoich murach ludzi – tym razem nie lokatorów, a mieszkańców i turystów, którzy chcą poznać historię tego niesamowitego miejsca. W dniu otwarcia zrewitalizowanego zabytku zwiedzających nie zabrakło.

„Bardzo nam się podobało. Strzał z armaty bardzo nam się podobał, zakuliśmy dzieci w dyby, bardzo nam się wszystko podobało” – mówi pan Paweł, który przyszedł wraz z rodziną. „Wrażenia są bardzo pozytywne, zwłaszcza, że ja jestem mieszkańcem Szczytna i pamiętam te ruiny, jak były zaniedbane, wszystko, powiem szczerze, że było w stanie opłakanym. Myślę, że to będzie na pewno jakaś ciekawa atrakcja turystyczna, kolejna w naszym mieście” – dodaje pan Piotr.

Historia zamku w Szczytnie sięga drugiej połowy XIV wieku. Kojarzyć może nam się z literacką klasyką – powieścią „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, ponieważ to właśnie w szczycieńskim zamku uwieziono Juranda ze Spychowa. Przez lata wspaniałe mury zmieniały swoją funkcję, stały się siedzibą Starosty Książęcego, a w późniejszych latach rezydencją myśliwską książąt pruskich. „Odkryliśmy te mury dla mieszkańców, dla turystów. Co tam będzie? Będzie można zobaczyć, jak wyglądał ten zamek w średniowieczu. Odkryte są krużganki, odkryte są różnego rodzaju mury, ściany, karcery, dużo odkryliśmy również takich drobnych rzeczy, jak spinki, jak groty od strzał” – wymienia burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski. Koszt renowacji wyniósł 17 milionów złotych. Same prace odkrywkowe trwały trzy lata, poprzedził je jeszcze kilkuletni okres przygotowawczy.

Otwarcie bram to nie jedyna uroczystość, jaka tego dnia miała miejsce w szczycieńskim zamku. Szczytno po długich staraniach dołączyło do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. „To są miasteczka takiego zrównoważonego rozwoju, aczkolwiek nie takiego spokojnego, nie takiego ślimaczego, a wręcz przeciwnie, o czym chociażby świadczą te ruiny tego zamku. Kultura, historia, kulinaria – to to, czym będziemy chcieli przyciągnąć turystów do naszego miasta” – mówi burmistrz Mańkowski. Przyjęcie do międzynarodowej sieci jest wstępem do tego, by Szczytno stało się także członkiem Krajowej Sieci Cittaslow. W Polsce tworzą ją przede wszystkim miasta województwa warmińsko-mazurskiego. „Dla Warmii i Mazur to jest jakby taka nasza specjalizacja, to jest taki nasz patent poparty środkami finansowymi, w Regionalnym Programie Operacyjnym było ponad 200 milionów złotych. Miasta się w trybie konkursowym rozdzieliły tymi środkami i zmieniły swoje oblicze, zmieniły te oblicze wizualne, ale, co bardzo ważne, przeszły rewitalizację społeczną, czyli społeczeństwo jest bardziej obywatelskie, bardziej współodpowiedzialne za rozwój miasta i subregionu” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Przez cały rok, w każdą sobotę Zamek w Szczytnie jest otwarty na turystów. Poza tym stanie się miejscem imprez plenerowych, koncertów, czy wydarzeń dla dzieci.